11 Ocak 2012 Çarşamba

Bir pardus kurulumu daha yalan oldu

 
Pardus'u ilk çıktığı günden beri takip ediyorum.Zamanında PC magazine dergisi kurulan CD lerini hediye olarak vermişti.

Bilgisayarmda windows xp, vista ve 7 kurulu olduğunda her seferinde pardusu kurmaya niyetleniyorum.  www.pardus.org.tr ve www.ozgurlukicin.com sitelerinde bir çok kaynak var.

Geçmişten günümüze kadar hep windows hegemonyası altında büyüdüğümüz için, yeni sisteme entegre olabilmek çok zor oluyor.

Pardus'u incelediğimizde windows işletim sistemine göre en büyük üstünlüğü antivirus arama derdi kalmıyor.Geliştiricileri web sitelerinde "Pardus güvenli mimarisi sayesinde virüs bulaşmasına izin vermiyor. Antivirüs yazılımlarına ödenen paralar ve bu uygulamaların çalışırken kaynak israf etmesi tarih oluyor. Pardus’ta çalışan ve uygulama deposundan edinilebilen antivirüs programları ise, Pardus kurulmamış bilgisayarlara yardım etmek ya da virüs bulaşmış taşınabilir diskleri, usb çubukları temizlemek için çalışıyor." diye açıklıyorlar.

Ayrıca Pardus'u bilgisayarımıza kurduğumuzda sürücü arama derdimizde ortadan kalkıyor. Güçlü altyapısı ile kurulumdan sonra tüm sürücüleri  hazır hale getiriyor.

Pardus kullanmayı düşününen kişilerin aklındaki bir çok soruyu paketleri ile ortadan kaldırıyor. Örnek verecek olursak; sadece windows işletim sistemi için yapılmış olan bir programa ihtiyacımız olduğu zaman "Wine" paketi devreye giriyor. Windowsa özgü olan  exe. , dll. dosyaları bu programlar açarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Bu özelliklerine bakarak windowsa göre üstün olduğunu düşündüğüm pardus'a geçmem bir alışma devresinden sonra zor olmayacak gibi görünüyor.

Hiç yorum yok: